دسته‌بندی نشده

تفاوت انواع عطر و ادکلن

تفاوت انواع عطر و ادکلن

تفاوت انواع عطر و ادکلن

پرفیوم؛ غلیظ و ماندگار

در میان طبقه‌بندی انواع عطر، پرفیوم از بیشترین میزان غلظت برخوردار است. غلظت آن بین ۱۵ تا ۴۰ درصد است و برای همین ماندگاری بالایی دارد. برای نمونه، بین ۶تا۸ ساعت با همان قوت و عطر اولیه باقی می‌ماند. به‌خاطر غلظت و ماندگاری، پرفیوم‌ها معمولا قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر عطر دارند.

عطرها را باید روی نبضتان اسپری کنید تا رایحه‌شان بیشتر پخش و استشمام شود. وزن پرفیوم نسبت به انواع عطر سنگین‌تر است و در آن از روغن‌های معطر بیشتر استفاده می‌شود.

ادوپرفیوم؛ عطر شب

بعد از پرفیوم، بیشترین میزان غلظت به ادوپرفیوم می‌رسد. اجازه بدهید که تکلیف این واژه «ادو» را هم برایتان روشن کنیم. ادو عبارتی فرانسوی است، ببینید:‌ eau de. او یا همان eau به معنای آب است و دو یا همان de حرف اضافه‌ای مانند حرف « —ِ-» خودمان است. از اشتباه‌خواندن این عبارت پرهیز کنید.

میزان غلظت ادوپرفیوم‌ها ۱۵ تا ۲۰ درصد است. ماندگاری این نوع از عطر حدود ۴ تا ۵ ساعت تخمین زده می‌شود و بیشتر مناسب استفاده در شب است. قیمت ادوپرفیوم‌ها هم نسبت به پرفیوم‌ها کمتر است. این‌ها هم حاوی روغن‌های معطر هستند اما درصدی از آب و الکل هم دارند.

ادوتویلت؛ عطر روز

غلظت ادوتویلت‌ها که از انواع عطر هستند هم حدود ۵ تا ۱۵ درصد است. ماندگاری آنها حدود ۲ تا ۳ ساعت است و بیشتر مناسب استفاده در روز هستند. قیمت آنها هم نسبت به دو گزینه دیگری که معرفی شد، کمتر است. درصد الکل ادوتویلت‌ها هم نسبت به پرفیوم و ادوپرفیوم بیشتر است و به همین خاطر، معمولا رایحه خوش آن زود می‌پَرَد.

ادکلن؛ ترکیب عطر و الکل

غلظت ادکلن‌ها بسیار کمتر از موارد بالا و حدود ۲ تا ۴ درصد است. اما الکل زیادی در آنها به‌کار می‌رود و غلظت الکل بالایی دارند. ماندگاری ادکلن‌ها هم حدود ۲ساعت است. دقت کنید که بیشتر افراد بر این باورند که ادکلن عطر مردانه است. این صحیح نیست. ادکلن نوعی از انواع عطر به‌شمار می‌رود و بسیاری از نمونه‌های آن هم زنانه‌اند.

ادوفرش؛ چیزی شبیه ادکلن

ادوفرش‌ که شاید نامش را کمتر از موارد دیگر شنیده باشید، این‌طور نوشته می‌شود: eau de fraiche. فرش در زبان فرانسه به معنای تازه است. پس به‌طور کلی، ادوفرش به معنای آب تروتازه‌کننده است. با استفاده از این نوع از عطر، استایلتان تروتازه می‌شود و خوشبوتر خواهید بود.

ماندگاری این‌ها هم مانند ادکلن است و حدود ۲ساعت بویشان در تیپتان به مشام خواهد رسید. غلظت این عطرها حدود ۲ تا ۳ درصد است و میزان الکل اندکی هم دارند. همان‌طور که از نام این نوع از عطر برمی‌آید (آب تازه)، بیشترِ ترکیب آن حاوی آب است.

انواع عطر

انواع رایحه‌ها

رایحه گل‌ها

عطرهای گلی از گل‌های مختلف و خوشبوی طبیعت وام می‌گیرند. برای نمونه، عطر گل نیلوفر، یاس، رُز، مریم و… در عطرهای مختلف به‌کار می‌رود و آنها را خوشبو و رویایی می‌کند. گل‌ها بیشتر در تولید انواع عطر زنانه کاربرد دارند.

رایحه میوه‌ها

عطرهای میوه‌ای حاوی عناصری از میوه‌های طبیعت‌اند. برای نمونه از میوه‌هایی مانند مرکبات، هلو، توت و… در ساخت برخی از انواع عطر استفاده می‌شود. بوی میوه‌ها در عطرهای زنانه و مردانه کاربرد دارد.

رایحه شرقی

رایحه شرقی؛‌ جالب شد، نه؟ رایحه شرقی یا کهربایی هم نوع دیگری از بوی انواع عطرهاست. چرا شرقی؟ به‌خاطر اینکه عناصر سازنده چنین عطری حاوی موادی مانند مُشک، چوب‌های ارزشمند و ادویه‌های معطری است که خاستگاهشان مشرق زمین است.  وجود فلفل، دارچین، وانیل و… در عطرهایی با رایحه شرقی خوشایند است.

رایحه چوب‌ها

چوب‌های معطری مانند صندل، سرو، چوب کاج و… هم برای ساخت برخی از عطرها کاربرد دارند. این رایحه‌ها بیشتر در تولید انواع عطر مردانه استفاده می‌شوند و بوی جذابی هم ایجاد می‌کنند.

رایحه مرکبات

پرتقال، نارنج، لیمو و مرکبات دیگر هم حضور فعال و مؤثری در تولید عطر دارند. احساس تازگی و بوی به‌شدت خوش این میوه‌ها می‌تواند عطرهایی بسیار خوشبو تولید و روانه بازار کند.

دیدگاهتان را بنویسید