دانستنیها

خواص بادام زمینی

خواص بادام زمینی

خواص بادام زمینی

خواص بادام زمینی، بادام زمینی دارای مشخصات غذایی قوی است. آنها منبع عالی پروتئین گیاهی، فیبر و بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی کلیدی هستند. بادام زمینی انواع مختلفی دارد، از جمله بو داده، شور، روکش دار وکره بادام زمینی. انواع مختلف بادام زمینی دارای ویژگی های تغذیه ای متفاوت و فواید سلامتی مختلفی هستند .

بادام زمینی علاوه بر مشخصات تغذیه‌ای سالم، یک ماده غذایی پر کالری است، بنابراین زمانی که در حد متعادل از آن لذت ببرید، سالم‌تر است.

در این مقاله، مشخصات تغذیه ای بادام زمینی، فواید آن برای سلامتی و نحوه مقایسه انواع مختلف آن را ارائه می دهیم.

بادام زمینی به ویژه منبع خوبی از چربی های سالم، پروتئین و فیبر است .آنها همچنین حاوی مقدار زیادی پتاسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین B هستند. بادام زمینی علیرغم اینکه کالری بالایی دارد، سرشار از مواد مغذی و کربوهیدرات کمی است.

ترکیبی از چربی‌های سالم، پروتئین و فیبر موجود در بادام‌زمینی به این معنی است که فواید تغذیه‌ای بالایی دارند و باعث می‌شوند فرد برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کند .وقتی مردم آن را با چیپس، پفیلا و سایر غذاهای ساده کربوهیدراتی مقایسه می کنند، بادام زمینی را به یک میان وعده سالم و مفید تبدیل می کند.

 در زیر به فواید مواد مغذی کلیدی در بادام زمینی می پردازیم.

  1. پروتئین

بادام زمینی یک منبع عالی از پروتئین گیاهی است که 25.8 گرم در هر 100 گرم بادام زمینی یا تقریباً نیمی از پروتئین مورد نیاز روزانه یک فرد را ارائه می دهد.

مقدار توصیه شده روزانه  برای منبع مطمئن پروتئین در بزرگسالان عبارت است از 46 گرم برای زنان و 56 گرم برای مردان ، پروتئین برای ساخت و ترمیم سلول های بدن ضروری است. مقدار پروتئین مورد نیاز یک فرد بسته به سن و سطح فعالیت متفاوت است.

  1. چربی های سالم

بادام زمینی حاوی چربی های سالمی است که بخش مهمی از یک رژیم غذایی مغذی است .اسیدهای چرب جزء ضروری هر رژیم غذایی هستند. بیشتر چربی های موجود در بادام زمینی اسیدهای چرب غیراشباع هستند که یک نوع چربی سالم هستند. طبق گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) ، مصرف چربی‌های تک غیراشباع منبع مطمئن و چربی‌های غیراشباع چندگانه به جای چربی‌های اشباع می‌تواند سطح کلسترول خون فرد را بهبود بخشد. این به نوبه خود خطر بیماری قلبی و سکته را کاهش می دهد. همچنین مقدار کمی چربی اشباع شده در بادام زمینی وجود دارد. پزشکان چربی اشباع بیش از حد را با بیماری های قلبی عروقی مرتبط می دانند. در نتیجه، بهتر است بادام زمینی را در حد اعتدال مصرف کنید تا از فواید بهینه آن برای سلامتی برخوردار شوید.

  1. فیبر غذایی

بادام زمینی منبع خوبی از فیبر غذایی است. بادام زمینی حاوی 8.5 گرم در هر 100 گرم فیبر هستند که حدود یک چهارم فیبر توصیه شده برای مردان یا یک سوم برای زنان است. دستورالعمل‌های غذایی فعلی توصیه می‌کند که بزرگسالان باید مقادیر کمتراین مقدار فیبر را در روز دریافت کنند،34 گرم برای مردان 28 گرم برای زنان.

فیبر یک ماده مغذی برای سلامت قلب است. گزارش AHA نشان می دهد که خوردن غذاهای غنی از فیبر سطح کلسترول خون را بهبود می بخشد و خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، چاقی و دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

کدام انواع بادام زمینی مفیدترند؟

بادام زمینی خام سالم ترین نوع آن است. کره بادام زمینی یک انتخاب عالی است که مشخصات تغذیه ای سالم و طیف وسیعی از فواید سلامتی را ارائه می دهد. با فواید کره بادام زمینی برای سلامتی آشنا شوید. شما همچنین می توانید بادام زمینی بوداده و شور بخورید.

پوست بادام زمینی حاوی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها به محافظت از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کنند. تولیدکنندگان معمولا پوست بیشتر بادام زمینی های برشته شده یا شور را جدا می کنند.

مردم می توانند از بادام زمینی و کره بادام زمینی به عنوان یک میان وعده در طول روز استفاده کنند. در وعده های غذایی اصلی، بادام زمینی افزودنی عالی برای سالاد یا غذاهای تایلندی است.

فواید سلامتی بادام زمینی، خوردن بادام زمینی سه فایده اصلی برای سلامتی دارد:

حمایت از سلامت قلب

حفظ وزن سالم

مدیریت قند خون

دربخش بعدی این مزایا و داستان علمی آن‌ها را مورد بحث قرار می‌دهد.

  1. حمایت از سلامت قلب

بادام زمینی حاوی چربی غیراشباع سالم تری نسبت به چربی های اشباع شده است. این نسبت چربی باعث می شود بادام زمینی برای قلب بهتر از منابع چربی با نسبت بیشتری از چربی های اشباع شده باشد. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که خوردن 46 گرم بادام زمینی یا کره بادام زمینی در روز ممکن است سلامت قلب افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشد.

  1. حفظ وزن سالم

از آنجایی که بادام زمینی سرشار از چربی های سالم، پروتئین و فیبر است، یک میان وعده رضایت بخش را ایجاد می کند. خوردن آنها در حد اعتدال ممکن است به فرد در حفظ وزن سالم کمک کند .منبع معتبر تحقیقاتی نشان داد که زنانی که دو بار در هفته آجیل از جمله بادام زمینی مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که به ندرت آجیل می‌خورند، در طی 8 سال کمی کمتر در معرض افزایش وزن و چاقی قرار دارند. یک مطالعه در مقیاس بزرگ نشان داد که خوردن بادام زمینی و سایر آجیل‌ها ممکن است خطر ابتلا به چاقی را در طی 5 سال کاهش دهد.

  1. مدیریت سطح قند خون

بادام زمینی یک غذای عالی برای افراد مبتلا به دیابت یا در معرض خطر دیابت است. بادام زمینی دارای شاخص گلیسمی پایین (GI) است، به این معنی که باعث افزایش سطح قند خون نمی شود .بادام زمینی به کنترل سطح قند خون کمک می کند زیرا کربوهیدرات نسبتا کمی دارد اما پروتئین، چربی و فیبر بالایی دارد .فیبر فرآیندهای هضم را کند می کند و باعث آزاد شدن پایدار انرژی می شود و پروتئین نسبت به کربوهیدرات های ساده زمان بیشتری برای تجزیه شدن دارد.

تحقیقات نشان می دهد که خوردن کره بادام زمینی یا بادام زمینی ممکن است به زنان مبتلا به چاقی و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بیشتر کمک کند تا سطح قند خون خود را مدیریت کنند.

نکات قابل توجه :

بادام زمینی حاوی پروتئین هایی به نام آراچین و کوناراچین است. برخی افراد به شدت به این پروتئین ها حساسیت دارند. برای این افراد، بادام زمینی می تواند یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

از آنجایی که بادام زمینی کالری بالایی دارد، مصرف متعادل آن به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل معقول است .مصرف بیش از حد کالری ممکن است منجر به افزایش وزن شود. بادام زمینی بو داده و شور ممکن است به دلیل داشتن سدیم بالا نسبت به بادام زمینی خام سلامت کمتری داشته باشد. گفته می شود، اگر مردم آنها را در حد اعتدال مصرف کنند، می توانند از آنها به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *